Polcon jest to konwent objazdowy, co rok organizowany w innym mieście. W przyszłym roku zajmie się nim warszawskie stowarzyszenie Avangarda, a to znaczy, że w skład programowy Polconu 2013 wejdzie TrekSfera – ogólnopolski konwent fanów Star Treka. W związku z tym garść szczegółów:

1. Co to jest Polcon?

Polcon jest uważany za najważniejszy polski konwent, ponieważ wysiłek organizacyjny rozkłada się pomiędzy wszystkimi klubami fantastyki. Jest to swego rodzaju sztafeta, ponieważ co roku konwent organizowany jest w innym miejscu przez inny klub (pozostałe kluby pomagają), termin jest stały – końcówka wakacji. W zależności od miejsca i organizatora głównego Polcony są mniejsze lub większe, ich charakter także się zmienia. Ostatnio organizowane Polcony to: 2012 – Wrocław, 2011 – Poznań, 2010 – Cieszyn. Ostatnio w Warszawie Polcon był organizowany w roku 2007 (i można tam było obejrzeć prezentację polskiego fanserialu USS Horizon).

2. O co chodzi z Avangardą?

Avangarda to warszawskie stowarzyszenie, które organizuje co roku w lipcu konwent ogólnofantastyczny (o nazwie takiej samej jak stowarzyszenie), tegoroczny był ósmą edycją. W roku 2013 zamiast własnego konwentu, Avangarda będzie głównym organizatorem Polconu 2013 w Warszawie.

3. Skąd my – TrekSfera się tu wzięliśmy?

Od roku 2008 współpracujemy z Avangardą organizując na konwencie blok dla fanów Star Trek. W zasadzie co roku Avangarda zaprasza nas do przedłużenia tej współpracy i tak też było tym razem. Jako że w 2013 roku zamiast konwentu Avangarda będzie Polcon – mamy blok dla fanów Star Trek na Polconie.

 

Więcej do poczytania o Polconie – na oficjalnej stronie.