Apel o zmianę tytułu najnowszego filmu kinowego Star Trek

Apelujemy o zmianę tytułu najnowszego filmu kinowego spod znaku „Star Trek”. Jako fani, osoby którym zależy na popularyzacji dobrych filmów w naszym kraju, wyrażamy wątpliwość, czy przyjęty obecnie tytuł „W ciemność. Star Trek” pomoże w dotarciu do widzów.

Przyjęta w Polsce konwencja tłumaczenia tytułów filmowych jest taka, iż podtytuł na

stępuje po nazwie ogólnej, a nie przed nią. W przypadku „Star Trek Into Darkness” odwrócenie kolejności doprowadza do sytuacji, w której tytuł wygląda na przypadkowy zlepek słów lub błąd stylistyczny i kojarzy się z wyrażeniem „w ciemno”. Doceniamy trudność, jaka zwykle towarzyszy tłumaczeniu i wysiłki dystrybutora, by jak najwierniej oddać angielski tytuł, a jednocześnie trafić do szerszej widowni, ale jesteśmy przekonani, że w tym wypadku będą one miały negatywne konsekwencje.

Tradycja nadawania polskich tytułów zagranicznym filmom dała już naszym widzom niejeden powód do krytykowania dystrybutorów. Źle by się stało, gdyby najnowszy „Star Trek” stał się kolejnym – to może prowadzić do ośmieszenia filmu i obniżenia jego wyników finansowych poza wąskim kręgiem ludzi znających oryginalną wersję. W sytuacji, w której Star Trek musi rywalizować z innymi wysokobudżetowymi produkcjami fantastycznymi jest to wysoce niepożądane.

Mając na względzie dobro Star Treka w Polsce i markę mającą niemal 50 lat, proponujemy kilka tytułów: „Star Trek: Ku ciemności”, „Star Trek w ciemności” lub nawet „Star Trek: Wędrówka w mrok” – każdy z nich jest zgodny z konwencją, zgodny z językiem polskim i przyjazny marketingowo.

z wyrazami szacunku,
przedstawiciele klubów, organizacji i serwisów internetowych poświęconych Star Trekowi:

Ambasada Imperium Klingońskiego w Polsce
Paweł M. Chatizow

IKC Kronos
Krzysztof Kasprzak

ISS Paradox
Maura Machczyńska

Małopolska Prowincja Imperium Romulańskiego
Michał Kolanko

Trek.pl
Piotr Matusz

Trekkie.pl
Tomasz Lipiński

TrekSfera
Paweł Dąbrowski

USS Phoenix
Luiza Dobrzyńska

Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty
Mirosław Woźniak