Pojęcie Pierwszy Kontakt odnosi się do pierwszego spotkania człowieka z istotami pozaziemskimi. W kontekście świata przedstawionego Star Trek, Pierwszy Kontakt oznacza wydarzenie, które miało miejsce wieczorem 5 kwietnia 2063 roku. Wtedy to wolkański okręt badawczy T’Plana-Hath, wykrył ślad warp (pozostałość lotu z prędkością nadświetlną), pozostawiony przez „Phoenixa”, pierwszy ziemski statek o napędzie nadświetlnym, w czasie jego dziewiczego lotu. Wolkanie wylądowali w miejscowości Bozeman, w stanie Montana (USA). Tam też doszło do spotkania z konstruktorem „Phoenixa”, a zarazem jego pilotem, Zeframem Cochranem. Wydarzenie to było jednocześnie pierwszym, oficjalnym spotkaniem, między oboma rasami.

Pierwszy Kontakt uważany jest powszechnie za moment zwrotny w ludzkiej historii. Ludzie odrzucili wojny, tworząc jeden rząd planetarny, a z biegiem czasu, wspólnie z innymi rasami, Zjednoczoną Federację Planet i wkroczyli w epokę doskonalenia i rozwoju, zarówno wewnętrznego jak i technologicznego.

Wydarzenie to stało się przyczynkiem do dorocznego święta nazwanego „Dniem Pierwszego Kontaktu”. Wydarzenie to wielokrotnie wspominane było w filmach i serialach serii Star Trek.