Chcemy Wam przedstawić krótki opis środowisk, z których się wywodzimy. Wśród organizatorów są ludzie o różnym życiorysie – osoby, które przesiedziały już swoje w trekowym „półświatku”, ale są też osoby zupełnie nowe. Chcemy Wam zaprezentować przegląd działających w Polsce grup fanów Star Treka – subiektywny i skrótowy, ale postaramy się nie pominąć nikogo.

USS Phoenix – StarTrek.pl – wciąż aktualizowana i rozbudowywana, posiadająca bogatą bazę danych, jedyna polska strona poświęcona wyłącznie fenomenowi serialu Star Trek. Posiadająca też forum skupiające całkiem liczną społeczność aktywnych fanów. To na tej stronie narodziła się idea TrekSfery. Za swą działność nagrodzona (w listopadzie 2008) Ex Astris Excellentia Award. Serwis ma korzenie w USS Volshchan i USS Solaris.

Trek.pl – znany dawniej jako Trekowa Strona Startowa – przez lata swojego istnienia (od 1 lutego 2002) stała się jedną z bardziej popularnych witryn dotyczących Star Treka i sci-fi. Portal, serwis newsowy i jedno z większych forów, działy regionalne, w których trekkerzy umawiają się na spotkania, a także udział w projektach takich jak Pathfinder czy TrekSfera zapewniają stałe miejsce w polskim światku fanów fantastyki.

Pathfinder to drugi magazyn poświęcony Star Trekowi, jaki zaistniał w polskim internecie. Pierwszym była TrekZeta – biuletyn klubowy wydawany przez Polski Oddział Gwiezdnej Floty. Niestety, po kilku numerach zaprzestano jej wydawania. Jednym z powodów powstania Pathfindera była chęć zapełnienia luki po TrekZecie, ale nie tylko. Gazetka to przede wszystkim miejsce, gdzie trekkerzy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o swoim ulubionym serialu, przeczytać o tym, co się dzieje w trekowym światku, i także kształtować czasopismo, pisząc artykuły do niego. Pathfinder powstał w 2004 roku jako wspólny projekt Trek.pl oraz Trekville Branch Poland. Dość szybko powstał pierwszy numer pod egidą tychże organizacji fandomowych. Współpraca z Trekville trwała aż do 2005 roku, kiedy to klub – podobnie jak i POGF, formalnie przestał istnieć. Przez te kilka lat wydano do tej pory 10 numerów, w których tworzeniu uczestniczyli fani z różnych mniej lub bardziej formalnych organizacji (w tym np. portal Sajfaj.net, forum Orion-Tokra). Początkowo Pathfinder traktował wyłącznie o Star Treku. Miał być skarbnicą wiedzy trekowej i polem do dyskusji na forum Trek.pl. Obecnie e-zin przekształca się w pismo o tematyce SF, co znacznie poszerza krąg odbiorców.

eMPIR – Małopolska Prowincja Imperium Romulańskiego – grupa fanów Star Treka w Małopolsce. Istnieje od 2005. Od tego czasu członkowie eMPIRu regularnie angażują się w różnorakie projekty na skalę ogólnokrajową i lokalną. W Krakowie realizowano przez wiele lat fan serial Horizon, który jednak nie doczekał się premiery. W Krakowie odbyła się także prototypowa, pierwsza Treksfera, a także trekowy kalendarz, który doczekał się już drugiej edycji. Fani ST z Małopolski spotykają się regularnie w krakowskim klubie Re.

Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty (WOGF) to prężnie działające i zgrane stowarzyszenie miłośników Star Treka. Załoga USS Posnanii to obecnie najdłużej działająca organizacja tego typu w Polsce, wywodzącą się z historycznego już Polskiego Oddziału Gwiezdnej Floty.

IKC Kronos – fanklub miłośników Star Trek woj. lubelskiego. IKC Kronos to okręt powołany do służby  w 2001 roku jeszcze pod rządami POGF-u. Dzielnie przemierza cyberprzestrzeń województwa lubelskiego, werbując w szranki fanów Treka, Klingonów i inne rasy oraz miłośników dobrego sci-fi. Załoga zawsze gotowa na wszystko, rządna przygód i dobrej zabawy. Jedno „ale”- bez batletha nie próbuj dołączać do tej załogi… }};]

ISS Paradox – regionalny klub warszawski wypełniający miejsce po dawnym Klingońskim Mazowieckim Okręgu Autonomicznym. Oprócz regularnych spotkań towarzyskich członkowie klubu zajmowali się nadzorem nad lokalnymi przygotowaniami do TrekSfery odbywającej się w czasie warszawskiej Avangardy.