Star Trek w Polsce

Kluby i społeczności
Historia konwentów

ISS Paradox

Spotkania warszawskich fanów i fanek Star Trek odbywają się średnio raz na miesiąc w weekend – aktualne terminy spotkań można znaleźć na grupie na FB. Spotkania te odbywają się w PodWieczorkach i PoRankach, protrekowej kawiarnio-knajpie na ul. Bagatela, i przebiegają w luźnej, nie tylko trekowej atmosferze. Od 2016 roku Paradox zaprasza również na Encountery – około dwugodzinne spotkania o ściśle trekowej tematyce, w czasie których następują po sobie krótkie prelekcje i dyskusje.

IKC Kronos

Fanklub miłośników Star Trek woj. lubelskiego. IKC Kronos od wielu lat przemierza cyberprzestrzeń województwa lubelskiego. W szranki załogi werbuje fanów Treka, Klingonów i inne rasy oraz miłośników dobrego sci-fi.

Star Trek Discord

USS Phoenix

Inne

Historia konwentów trekowych w Polsce jest rzeczywiście krótka. Pierwszy większy zlot fanów Star Treka - zwany TrekConem - miał miejsce w Pabianicach w 1999 roku. Był on zorganizowany przez Polski Oddział Gwiezdnej Floty i stał się skromnym początkiem integracji fandomu.

Kolejny konwent odbył się w 2000 roku we Wrocławiu, gdzie zjawiło się ponad 90 osób, by wspólnie m.in. oglądać filmy i grać w karcianki. Po tym sukcesie organizacyjnym przyszła kolej na zorganizowanie jeszcze lepszego konwentu w Poznaniu w 2001 roku, który też niewątpliwie się udał. Poznań zaoferował uczestnikom konkursy, karcianki CCG i pokazy filmowe. Oddział poznański bardzo profesjonalnie podszedł do organizacji, dzięki czemu po pewnym czasie padł pomysł kolejnego TrekConu.

W 2003 roku gospodarzem czwartego konwentu był Kołobrzeg, co w połączeniu z porą wakacyjną sprawiło, że zjawiła się całkiem spora grupa osób. Tu również było wiele atrakcji, jednak sam konwent był nastawiony bardziej na integrację niż prelekcje i panele dyskusyjne.

Następny zlot miał miejsce znów w okolicach Poznania. Tym razem w 2005 roku był podczepiony pod Polcon i miał w programie m.in. konkursy, LARP, turnieje karcianki CCG i darta. Po tym konwencie przez długi czas nikt nie podjął się organizacji kolejnego.

Dopiero w 2008 w Krakowie powstał projekt TrekSfery, który niejako odrodził ideę zlotów. Nowy konwent, od 2009 roku organizowany w ramach warszawskiej Avangardy, łączy najlepsze pomysły poprzednich konwentów: konkursy, pokazy filmowe, prelekcje popularnonaukowe i na tematy związane ze Star Trekiem. TrekSfera to aż cztery dni z ulubionym serialem i z ludźmi, którzy mają tę samą pasję.

W 2013 roku, ponieważ Avangarda została organizatorem Polconu w Warszawie, kolejna TrekSfera odbyła się na Politechnice Warszawskiej właśnie w ramach Polconu. Rok i dwa lata później spotkaliśmy się znów na PW pod szyldem Avangardy.

W 2016 roku TrekSfera odbyła się w ramach Łódzkiego Festiwalu Fantastyki Kapitularz.

W międzyczasie fani i fanki Star Treka spotykali się też przy okazji innych konwentów i zlotów, np. na Pyrkonie, Falkonie.

searchclosearrow-circle-o-downchevron-downfacebook-squarebarscaret-rightellipsis-v